You are here50 let kosmonautiky | Horní Počernice, 13. 10. 2007

50 let kosmonautiky | Horní Počernice, 13. 10. 2007


By michalpolak - Posted on 28 Červenec 2009

O myšlence celodenního semináře se v rámci Kosmo Klubu hovořilo již delší dobu. Ale až v roce 2007 se členové rozhodli k padesátému výročí první družice takovou akci uspořádat. Při organizaci jsme museli vyřešit celou řadu problémů. Především jsme neměli žádnou zkušenost s pořádáním akce takového rozsahu. Jako místo byl vybrán areál Chvalského zámku, který sebou skýtal několik výhod i nevýhod. Neomezený přístup návštěvníků, příjemná atmosféra a spousta restauračních zařízení v okolí byla pozitiva. Bohužel se ukázalo, že i jedna zastávka od poslední stanice metra autobusem je pro některé návštěvníky daleko.

Samotná akce byla zahájená 13. října 2007 v 10 hodin a 30 minut. Úvodní slovo si vzali kromě členů výkonného výboru Kosmo Klubu, o.s. také další lidé. Byli jimi kosmonaut-kandidát Oldřich Pelčák a místostarosta Horních Počernic Tomáš Kádner, který převzal nad akcí záštitu. Samotné Horní Počernice pak poskytly prostory, projektor a pozvánku v místím zpravodaji, za což velké poděkování. V rámci dopoledního bloku byly v plánu dvě přednášky. Jako první hovořil Michal Polák o Počátcích kosmonautiky a hned po něm následoval Jaroslav Kousal s prezentací na téma Vesmírný závod o Měsíc.

Poté se většina účastníků a návštěvníků odebrala do nejbližší restaurace, kde nad dobrým jídlem pokračovala diskuze. Samotný program pokračoval ve tři hodiny odpoledne, kdy se slova ujal Michal Václavík a ve své přednášce Bezpilotní výzkum soustavy seznámil posluchače s historií a současností bezpilotní kosmonautiky. Zhruba o hodinu později přišla řada na Radka Valkoviče. Obsahem jeho povídání byl Život na oběžné dráze. Návštěvníci se tak mohli dozvědět mnohé o orbitálních stanicích, ale také o tom jak se ve vesmíru žije. A závěrečnou třešničkou na dortu byla přednáška Lubora Lejčka, který se ujal přednášky na téma Budoucnost kosmonautiky. Ve své řeči se nevyhnul ani natolik futuristickým myšlenkám jako je stavba vesmírného výtahu nebo využití červích děr.

Snímky ze semináře 50 let kosmonautiky naleznete v samostatné fotogalerii.