You are hereDen s kosmonautikou | Ke Karlovu, 25.10.2008

Den s kosmonautikou | Ke Karlovu, 25.10.2008


By michalpolak - Posted on 28 Červenec 2009

V organizaci druhého ročníku jsme již mohli čerpat z předešlých zkušeností. Prvním problémem bylo najít vhodné prostory, které budou dobře dopravně dostupné a zároveň dostupné pro neziskové sdružení. Nakonec se nám podařilo domluvit prostory Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy na adrese Ke Karlovu 3.

Oproti první akci se zvýšil také počet přednášek a to z 5 na 7. Po zahájení, které proběhlo krátce po desáté hodině přišla řada na představení organizace M&M, která byla partnerem Dnu s kosmonautikou. Následně se přednášelo a diskutovalo už jen a pouze o kosmonautice. Nejprve vystoupil Milan Halousek, který hovořil o České kosmické kanceláři, ale hlavně o vzdělání. Poté se slova ujal Michal Polák a stručně představil, jak se vlastně do kosmu létá. Ještě před obědem proběhla autogramiáda knihy Půl století kosmonautiky K. Pacnera a A. Vítka.

Po polední pauze přišla řada na dlouhý řetězec přednášek. Antonín Vítek hovořil na téma Toulky sluneční soustavou, kde se zaměřil na již „navštívená“ tělesa. Poté se slova ujal Radek Valkovič a rozpovídal se Velké cestě Voyagerů, které míří z naší Sluneční soustavy. Více zaměřenou prezentaci pod názvem Pohled do nekonečna – družicová astrometrie odpřednášel Jaroslav Kousal a vysvětlil tak jednu z mnoha metod, kterými objevujeme vzdálené části vesmíru. Na úplný závěr semináře vystoupil Michal Václavík s přednáškou České vesmírné úspěchy – Magion, Sojuz 28.

Snímky ze semináře Den s kosmonautikounaleznete v samostatné fotogalerii.