You are hereKosmo Klub se prezentoval na kongresu IAC

Kosmo Klub se prezentoval na kongresu IAC


By michalpolak - Posted on 02 Říjen 2010

Součástí IAC (International Astronautical Congress) byla také výstava, na které se prezentovala celá řada kosmických agentur, soukromých společností a různých projektů. Mezi ně patřil také Kosmo Klub, o.s., který se představil formou plakátu na stánku České kosmické kanceláře. Proto přinášíme stručný článek právě k výstavě.

Sám jsem na výstavu umístěnou v prostorách Kongresového centra na Vyšehradě zavítal v pátek 1. října, kdy byla otevřena široké veřejnosti. Z tohoto důvodu tedy Kosmo Klub neorganizoval žádnou společnou návštěvu vzhledem k rozdílným časovým možnostem. I přesto jsem se na výstavě potkal s celou řadou přátel a známých mimo jiné také z řad Kosmo Klubu.

Určitě nejzajímavější stánek po všech stránkách měla JAXA (tedy japonská kosmická agentura). Ta se prezentovala formou mnoha modelů v různých měřítkách a promítáním videí s kosmonautickou tématikou. Za zmínku stojí určitě maketa sondy Hayabusa v měřítku 1:2 doplněná o model přistávacího pouzdra v měřítku 1:1 a modelem komety Itokawa v měřítku 1:1000. Mezi modely se vyjímala zejména sluneční plachetnice Ikaros, která však viditelně u veřejnosti budila nejmenší pozornost. Pracovníci agentury byly ochotni se bavit například o systému oddělování boosterů u rakety H-IIA/B.

Odborně velice zajímavým stánkem byla prezentace švédské firmy ESCAPS, která prezentovala své demonstrační/technologické družice, systémy a také skutečně miniaturní pohony. Skutečně bezkonkurenční instrukce pracovníka doplňoval simulační nástroj včetně vystavovaných raketových motůrků (nejednalo se o žádné makety). Mne osobně nejvíce zaujaly technologie pro automatický de-orbit družic a také systémy stabilizace pracující s tahem miliontiny newtonu.

Za zmínku stojí také prezentace Malajsie (Aerospace Industry Support Initiative), které na svém stánku prezentovala vyvíjený nosič s nosností jedné tuny na nízkou oběžnou dráhu. Bude se jednat o klasickou dvou-stupňovou raketu s dvojicí urychlovacích motorů u prvního stupně. Sám jsem nesmírně zvědav, jak to s ní nakonec dopadne. Nicméně Malajsie není žádná Nigérie a tak tomuto projektu docela věřím.

Svou expozici měla také ESA s modely mnoha svých družic, sond, lodí (například: ATV, Galileo, vozítko ExoMars nebo přistávací modul ExoMars a nosičů (Ariane 5, Vega a Sojuz), pozornosti nemohla uniknout ani dvojice vyvedených modelů dalekohledů Herschel a Planck na stánku společnosti Thales. Německá DLR se naopak prezentovala modelem letounu Boeing vybaveného dalekohledem, který provozuje společně s americkou NASA. Krom toho se na výstavě nacházela celá řada dalších více, či méně zajímavých expozic.

Mezi ně patřil stánek České kosmické kanceláře/Czech Space Office, na kterém byl vystaven také plakát Kosmo Klubu. Sám jsem mohl pozorovat, že pozornost lidí zaujal a někteří si jej dokonce četli celý. Krom toho se také dostal náhodou do vysílání České televize (to velké logo prostě nešlo přehlédnout).

Abych to shrnul: výstava k IAC byla určitě zajímavou akcí, na kterou se vyplatilo zajít. Sám budu toto téma ještě prezentovat na příští Kosmoschůzce, jejíž termín bude potvrzen na webu v průběhu příštího týdne (pravděpodobně 21. říjen od 18:00 v Restauraci Pospíšil).

Michal Polák

Tagy

klub@kosmo.cz