You are herePozvánka na lednovou Kosmoschůzku 2018

Pozvánka na lednovou Kosmoschůzku 2018


By Martin Kostera - Posted on 30 Leden 2018

místo konání: Planetárium Praha
datum akce: 31. 1. 2018
začátek akce: 18:00
předpokládaný konec akce: 20:00

Ionizujicí zářeni v blízkém vesmíru -- Michal Marčišovský

Problém záření pocházejícího z naší soustavy a galaktického záření, jejich detekce a ochrany posádek i elektroniky před jejich účinky.

Po stopách a o budoucnosti unikátní satelitní sítě Iridium -- Pavel Mašek

Měla sloužit byznysmenům a propojit lidi po celém světě. Jediný telefon s jedinou SIM kartou se 100 % celosvětovým pokrytím díky 77 satelitům měl navždy změnit svět telekomunikací. Škarohlídi tvrdili, že to nejde uskutečnit. Firma Motorola se ale nevzdala. Trvalo to více jak 10 let a satelitní síť Iridium byla funkční, ale skoro nikdo ji pak už nechtěl používat. Kvůli enormním provozním nákladům měla být zničena, ale samotný prezident USA si to tehdy nepřál. Na jeho názoru ale nezáleželo, síť Iridium byla čistě komerční ve vlastnictví soukromých vlastníků. V roce 2000 dochází ke změně vlastníků sítě Iridium a celkovému oživení.

Letos uplyne 20 let od zahájení provozu satelitní sítě Iridium a zároveň ještě letos by mělo dojít k dokončení generační obměny na druhou generaci tohoto systému.

Iridium NEXT má našlápnuto způsobit malou revoluci v několika oblastech, zejména v letectví. Možná už letos, anebo příští rok. A třeba nikdy. Iridium je taková jedna nikdy nekončící detektivka.

Telefony a terminály Iridium tak aktuálně najdete nejen u cestovatelů všech druhů, mořeplavců, vládních složek, při přírodních katastrofách, na zvířatech v rezervacích, ale nově jednou třeba i v každém dopravním letadle.

Stálo mě to něco času, něco peněz, něco nervů, vysvětlování že možná nejsem ruský špion, ale byl jsem tam. Při startu prvních 10 satelitů Iridium NEXT, v řídícím centru Iridium SNOC, v Iridium přepojovací pozemní stanici, stejně jako v továrnách Orbital ATK a Thales Alenia Space. Stejně jako v české firmě, která dodává komponenty pro satelity Iridium NEXT. Dovolte mi být Vaším zprostředkovatelem.

Tam kde ostatní končí, Iridium začíná.

Kde získat více informací?
Více informací na webových stránkách Kosmo Klubu, o.s. (http://klub.kosmo.cz/novinky) nebo na e-mailu Kosmoschůzek (kosmoschuzky@kosmo.cz). Hlavním organizátorem akce je Petr Tomek - petrtomek98(c)gmail.com.

Přidejte se k události také na Facebooku!

klub@kosmo.cz