You are herePozvánka na dubnovou Kosmoschůzku 2018
Pozvánka na dubnovou Kosmoschůzku 2018
místo konání: Planetárium Praha
datum akce: 25. 4. 2018
začátek akce: 17:30
předpokládaný konec akce: 20:00
Pozor! Z důvodu časového omezení(konec nejpozději ve 20:00) Kosmoschůzky začínají už v 17:30.
Aktuality z kosmonautiky -- Michal Polák
Fyzikální pohony ("Zoologie fyzikálních pohonů") dokončení přednášky -- Jaroslav Kousal
Chemické raketové motory jsou zatím jediným osvědčeným pohonem ze Země na oběžnou dráhu. Na ní (a za ní) si však už dnes můžeme vybrat z tak bohaté škály pohonů fyzikálních, že nezaškodí si v nich udělat trochu pořádek.
Mezinárodní stanice u Měsíce se stává realitou -- Michal Václavík
V první polovině roku 2012 začala NASA a další kosmické agentury s úvahami o stavbě obydlené kosmické stanice mimo oběžnou dráhu Země. V průběhu následujících let tyto úvahy přerostly v rámcové studie a postupně vykrystalizoval projekt stavby menší kosmické stanice v blízkosti Měsíce. Na jejím vývoji, stavbě a provozu by se měla podílet mimo NASA, také ESA, Roskosmos, CSA a JAXA. Oficiální název stanice je také předmětem postupného vývoje od původního označení Deep Space Habitat (DSH), přes delší dobu používaný a obecně přijímaný název Deep Space Gateway (DSG), až po dnešní Lunar Orbital Platform-Gateway (LOP-G), který naopak moc pozitivních ohlasů zatím nezískal. S tím jak se ustálila podoba stanice, přišla na řadu také identifikace vědeckých úkolů využívajících zejména unikátního prostředí nedosažitelného na Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Stále je otevřena otázka konečné oběžné dráhy stanice, i když favoritem je dráha označovaná jako NRHO, což je rodina výstředních, téměř polárních drah kolem Měsíce. První modul stanice má být vynesen v roce 2022 a odstartuje tak několikaletý stavba stanice, jejíž první fáze by měla být dokončena kolem roku 2027. V přednášce se posluchači seznámí s aktuální podobou stanice, rolemi jednotlivých kosmických agentur a harmonogramem její výstavby. Dále se bude přednáška věnovat problematice výběru vhodné oběžné dráhy a srovnání jednotlivých uvažovaných variant. V neposlední řadě budou představeny některé výsledky konferencí o vědeckém využívání stanice, kterých se měl autor přednášky možnost se zúčastnit. Budou tak prezentovány i informace jinde veřejně nedostupné.
Kde získat více informací?
Více informací na webových stránkách Kosmo Klubu, o.s. (http://klub.kosmo.cz/novinky) nebo na e-mailu Kosmoschůzek (kosmoschuzky@kosmo.cz). Hlavním organizátorem akce je Petr Tomek - petrtomek98(c)gmail.com.
Přidejte se k události také na Facebooku!