You are herePozvánka na dubnovou Kosmoschůzku 2017

Pozvánka na dubnovou Kosmoschůzku 2017


By Jaroslav Kousal - Posted on 23 Duben 2017

místo konání: restaurace ZORTO http://www.zorto.cz/ (Nekázanka 6. Praha 1)
datum akce: 26. 4. 2017
začátek akce: 18:00
předpokládaný konec akce: 21:00+

Tomáš Kocourek: Gravitační prak

Gravitační prak, též známé pod pojmem gravitační manévr, je u sond při přeletech sluneční soustavou hojně využívaný, nejznámější návštěvníci vzdálených planet jsou Voyager, Cassini a New Horizons. Ale gravitační prak má význam i pro cestování vyššími rychlostmi. V přednášce bude vysvětlen princip tohoto jevu a možnosti jeho využití. Mimo jiné bude vysvětleno, proč ve vědeckofantastickém filmu "Pasažéři" má pro hvězdolet letící poloviční rychlostí světla význam těsný průlet kolem rudého obra Arcturus.

Jaroslav Kousal: Hrátky s nosiči

Optimalizace letu raketového nosiče není jednoduchá úloha. Nemaje ideální "orbitální kanón", cesta ze Země k orbitální rychlosti zahrnuje nezanedbatelné ztráty díky gravitaci, odporu i řízení letu.
Jak se liší různé druhy ztrát podle velikosti raket nebo jejich tahu? Ve kterých fázích letu nastávají? Jaká je optimální trajektorie? Jak moc nosnosti pomůže start nosiče z podvěsu letadla?
Bude prezentována velmi jednoduchá a snadno upravitelná simulace s okamžitým výstupem.
Krátký příspěvek volně navazuje na starší přednášku "Malé rakety".

Kde získat více informací?
Více informací na webových stránkách Kosmo Klubu, o.s. (http://klub.kosmo.cz/novinky) nebo na e-mailu Kosmoschůzek (kosmoschuzky@kosmo.cz). Hlavním organizátorem akce je Petr Tomek - petrtomek98(c)gmail.com.

Přidejte se k události také na Facebooku!

klub@kosmo.cz