You are herePozvánka na říjnovou Kosmoschůzku 2016

Pozvánka na říjnovou Kosmoschůzku 2016


By Jaroslav Kousal - Posted on 14 Říjen 2016

místo konání: restaurace ZORTO http://www.zorto.cz/ (Nekázanka 6. Praha 1)
datum akce: 26. 10. 2016
začátek akce: 18:00
předpokládaný konec akce: 21:00+

Na programu je:

Julie Nováková: Měsíc, Mars i ledové měsíce na IAC 2016
Letošní Mezinárodní astronautický kongres byl plný událostí, ať už se jednalo o dlouho očekávanou přednášku zakladatele SpaceX Elona Muska, panelové debaty s osobnostmi zasazujícími se za dostupnější přístup k internetu pro každého, diskusi o konceptu Moon Village, závěr mise Rosetta koincidující s posledním dnem kongresu či v trochu přízemnějším duchu události kulturní, mezi kterými nechyběl ani mexický wrestling na úvodním večeru. Ale především - co nám kongres v rámci kosmonautiky slibuje do budoucna?

Jiří Myška: Vostochnyj – nová naděje ruské kosmonautiky
Kosmodrom je pro každou zemi, která chce vypouštět umělá tělesa do vesmíru, strategické místo. Proto, když došlo v roce 1993 k rozpadu SSSR na Rusko a nezávislé státy, bylo Rusko postaveno před velký problém. Jediný kosmodrom, ze kterého startovaly pilotované lety, nejen s ruskými posádkami, tedy slavný Bajkonur, se ocitl mimo území Ruska, na území „samostatného“ státu Kazašská republika. Samozřejmě Rusko mělo a má i další kosmodromy, ale infrastruktura pro starty pilotovaných letů byla vybudována pouze v Bajkonuru.

A tak byla ruská vláda postavena před velmi složitý problém. Najít a vybudovat nový kosmodrom i s infrastrukturou pro pilotované lety. Jedná se nejen o technický problém, ale i problém mezinárodních vztahů-vysvětlit vládě státu na jejímž území kosmodrom leží, že už jejich kosmodrom nepotřebuji a hlavně, že jim přestanu platit za pronájem území poměrně velké peníze.

Výstavbu kosmodromu provázely technické i finanční problémy, které vyústily i ve stávky budovatelů. Přes všechny problémy odstartovala z kosmodromu VOSTOCHNYJ dne 27.4.2016 raketa Sojuz 2.1a s družicemi AIST-2D, Michail Lomonosov a nanosputnik Samsat-218. Dostavba infrastruktury bude dále pokračovat, jak pro raketu Sojuz, tak především pro raketu Angara.

Kde získat více informací?
Více informací na webových stránkách Kosmo Klubu, o.s. (http://klub.kosmo.cz/schuzky) nebo na e-mailu Kosmoschůzek (kosmoschuzky@kosmo.cz). Hlavním organizátorem akce je Petr Tomek - petrtomek98(c)gmail.com.

Přidejte se k události také na Facebooku!

klub@kosmo.cz