You are hereKosmonautický večer

Kosmonautický večer


By Michal Václavík - Posted on 28 Červen 2020

Kosmo Klub a Planetárium Praha pořádá sérii přednášek nazvanou Kosmonautický večer. Jedná se o náhradní program za celosvětovou oslavu kosmonautiky Noc Jurije Gagarina „Yuri’s Night“, která se z důvodu pandemie infekčního onemocnění COVID-19 nemohla v původním rozsahu uskutečnit v dubnu. Nový termín byl symbolicky zvolen ke startu mise Apollo 11 a přistání prvních lidí na povrchu Měsíce. Všechny zájemce o kosmonautiku z řad široké veřejnosti tak zveme do pražského planetária na 16. července 2020 od 18:00.

Program, na který se společně s námi můžete těšit, je následující:

  • 18:00–18:20 Zahájení + shrnutí činnosti Kosmo Klubu (Michal Václavík)
  • 18:20–19:10 Přednáška „Pohony pro mezihvězdné lety – tipy a triky“ (Jaroslav Kousal)
  • 19:30–20:15 Panelová diskuse „Mars – technika vs. biologie“ (Jana Kvíderová, Michal Václavík)
  • 20:20–21:00 Přednáška „Raketoplán nekončí, raketoplán trvá“ (Jan Baštecký)
  • 21:10–21:50 Přednáška „Biostack – evropská biologická stopa na misích Apollo“ (Jana Kvíderová)
  • 22:00–22:40 Přednáška „Kosmický alkohol, zbraně a další pikanterie“ (Michal Václavík)
  • 22:40–23:00 Neformální závěr

Večerem bude provázet Martin Tyburec, redaktor redakce vědy ČT. Elektronické vstupenky jsou v předprodeji na stránkách pražského planetária.

Pro přiblížení programu přinášíme ještě stručné anotace jednotlivých přednášek.

Pohony pro mezihvězdné lety – tipy a triky (Jaroslav Kousal)
Lodě s nadsvětelnými pohony zůstávají v říši fantazie. Je však znám alespoň nějaký princip pohonu, který by dokázal urychlit loď minimálně na trochu důstojný zlomek rychlosti světla? Přednáška o statutu quo fyzikálních pohonů, konceptech za hranicemi všedních experimentů a pokusech obelhat fyziku.

Mars – technika vs. biologie (Jana Kvíderová, Michal Václavík)
Moderovaná beseda o hledání života na Marsu a překážkách, které čekají budoucí pilotované výpravy.

Raketoplán nekončí, raketoplán trvá (Jan Baštecký)
Gagarin ukázal že je možno létat do kosmu. Raketoplán prokázal, že je možné létat tam opakovaně. Nástupci raketoplánu se snaží létat lépe, levněji a spolehlivěji.

Biostack – evropská biologická stopa na misích Apollo (Jana Kvíderová)
Studium vlivu kosmického záření na pozemské organismy je jedním z hlavních směrů výzkumu kosmické biologie. Poslední mise programu Apollo, Apollo 16, Apollo 17 a Sojuz-Apollo, nesly biologické experimenty Biostack, na kterých se z velké části podíleli evropští vědci. Během experimentů byla měřena intenzita kosmického a ultrafialového záření a byly detekovány částice kosmického záření. Jejich vliv byl studován na širokém spektru pozemských organismů, které zahrnovaly bakteriofágy, bakterie, plísně, vyšší rostliny i bezobratlé živočichy. Tyto experimenty se staly základem pro budoucí výzkumy ESA v oblastech kosmické biologie a astrobiologie.

Kosmický alkohol, zbraně a další pikanterie (Michal Václavík)
Heroické posádky kosmických lodí zkoumají vzdálené kouty naší Galaxie (některé se nebojí vydat se i dále) či svádějí nelítostné boje o planetární soustavy. Z jejich běžného života toho ve sci-fi filmech a seriálech mnoho nevidíme, a to málo je omezeno na údržbu lodí, jídlo či popíjení piva v lodním baru. Přednáška proto představí odlehčenou formou některé známé, ale i méně známe skutečnosti, se kterými se denně setkávají skutečné posádky kosmických lodí a stanic.

Kosmonautický večer

Michal Václavík
předseda Kosmo Klubu

Tagy

klub@kosmo.cz